
Mreža suradnje vladinih institucija i nevladinih organizacija protiv seksualnog nasilja
- dodatna stručna edukacija svih članica mreže o problematici seksualnog nasilja;
- stvaranja i jačanja međusobne povezanosti institucija i nevladinih organizacija u
- svrhu objedinjavanja nastojanja u razvoju prevencije i suzbijanju seksualnog nasilja;
- razvoj efikasnijeg tretmana i podrške ženama koje su preživjele seksualno nasilje.
Mreža obuhvaća više od 30 članica, predstavnica svih relevantnih institucija i nevladinih organizacija za ovo područje, a namijenjena je prije svega stručnjakinjama koje aktivno rade u okviru ove problematike i koje su osobno zainteresirane da kroz razmjenu znanja i iskustava sa drugim stručnjakinjama različitih profila rade na dodatnom usavršavanju. U Mreži su predstavnice slijedećih institucija i organizacija: policija, bolnice, Državno odvjetništvo (općinsko i županijsko), sudovi (općinski i županijski), centri za socijalnu skrb, ženske nevladine organizacije specijalizirane za područje rodno uvjetovanog nasilja s naglaskom na seksualno nasilje.
Rezultati dosadašnjih sastanaka-seminara su stvaranje dobre povezanosti između predstavnica različitih institucija i organizacija, razmjena informacija, razvoj Protokola o postupanju u slučaju seksualnog nasilja u školama, razvoj dokumenta Prijedlozi promjena vezani uz seksualno nasilje: promjene zakonodavstva, zaštita žrtava i razvoj prevencijskih programa, razvoj nacrta Protokola o postupanju u slučaju seksualnog nasilja, kao i rad na rješavanju konkretnih slučajeva iz svakodnevne prakse.
Do sada su rad Mreže suradnje aktivno podržali Admire-Nizozemska, Kvinna till Kvinna–Švedska, Britansko veleposlanstvo u Zagrebu, World Day of Prayer-Njemačka, Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva i Ured za ravnopravnost spolova Vlade RH.
- Prvi sastanak održan je 2000. godine u Opatiji s ciljem upoznavanja članica, stvaranja osnovnih pravila rada Mreže, razmjene dosadašnjih znanja i iskustava, te povezanosti u budućem radu (Admire).
- Drugi sastanak održan je 2001. u Lovranu, s naglaskom na izvještajima rada pojedinih institucija, razmjeni iskustava, te razvoju grupne kohezije među sudionicama (Admire).
- Treći sastanak održan je 2002. u Tuheljskim toplicama, a cilj mu je bio upoznavanje sa sudskom praksom i zakonskim sustavom u zemlji, regiji, te nekim evropskim zemljama. Imale smo i gošće iz Slovenije, Srbije i Nizozemske (Admire).
- Četvrti sastanak održan je 2003. godine u Stubičkim toplicama, a cilj rada bio je razvoj i izrada Protokola o postupanju u slučajevima seksualnog nasilja u školama (Kvinna till Kvinna i Britansko veleposlanstvo u Zagrebu).
- Peti sastanak održan je 2006. godine u Stubičkim toplicama, a cilj sastanka bio je razmatranje potreba za promjenama Kaznenog zakona i Zakona o kaznenom postupku vezano uz neke od slučajeva koji su bili medijski eksponirani u to vrijeme, kako sastavni dio dokumenta Prijedlozi promjena vezani uz seksualno nasilje: promjene zakonodavstva, zaštita žrtava i razvoj prevencijskih programa (World Day of Prayer).
- Šesti i sedmi sastanak održan je u 2007. godini u Jezerčici, a oba sastanka su u potpunosti bila posvećena razvoju nacrta Protokola o postupanju u slučaju seksualnog nasilja (Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva i Ured za ravnopravnost spolova Vlade RH).
- Osmi sastanak održan je 2009. godine u Termama Jezerčica te je na njemu nastavljen rad vezan uz Protokol o postupanju u slučaju seksualnog nasilja.
- Deveti sastanak 2011. godine u Termama Jezerčica na kojemu je predstavljen izvještaj Ženske sobe „Seksualno nasilje u Hrvatskoj 2000. – 2010.“, te se raspravljalo o prijedlozima promjena Kaznenog zakona vezanih uz seksualno nasilje, promjenama Zakona o kaznenom postupku te o slučajevima iz prakse.
- Deseti sastanak održan je 2012. godine u Termama Jezerčica. Cilj je bio progovoriti o specifičnim problemima i poteškoćama žena s invaliditetom vezano uz iskustva različitih oblika nasilja.
- Jedanaesti sastanak održan je u Hotelu Terme Tuhelj 2013. godine. Tema sastanka bila je „Psihijatrijskog i psihologijskog vještačenja žrtava seksualnog nasilja“. Cilj je bio otvoriti ovu temu s obzirom da se uz ova vještačenja veže čitav niz problema, te razviti preporuke koje bi se vezale uz Protokol o postupanju u slučaju seksualnog nasilja.
- Dvanaesti sastanak održan je u Hotelu International 2014. godine. Teme dvodnevnog sastanka bile su umjerene na promjene zakonodavnog okvira Republike Hrvatske po pitanju nasilja nad ženama u skladu s “Direktivom 2012/29 Europske unije o uspostavi minimalnih standarda, prava, podrške i zaštite žrtava zločina”, “Konvencijom o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji Vijeća Europe” (poznatiju kao Istanbulska konvencija) te implementaciju “Protokola o postupanju u slučaju seksualnog nasilja”.