Projekt "Mreža podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela", Vijesti

Najava održavanja dvodnevne tematske edukacije za organizacije civilnog društva koje se bave pružanjem pomoći i podrške žrtvama i svjedocima/kinjama kaznenih djela

U okviru programa „Mreža podrške i suradnje žrtvama i svjedocima kaznenih djela“ dana 25. i 26. ožujka 2019. godine će se, u organizaciji Ženske sobe, u Zagrebu, Hotel Panorama, održati dvodnevna tematska edukacija za organizacije civilnog društva koje se bave pružanjem pomoći i podrške žrtvama kaznenih djela.

Na edukaciji će sudjelovati zaposlenice/i i volonterke/i svih 10 organizacija s kojima se program provodi u partnerstvu: Udruga za podršku žrtvama i svjedocima; Centar za građanske inicijative Poreč; Centar za podršku i razvoj civilnog društva DELFIN; DEŠA – Dubrovnik; Udruga HERA Križevci – za zaštitu i promicanje ljudskih prava; Informativno pravni centar; Ženska grupa Karlovac KORAK; S.O.S. Virovitica – savjetovanje, osnaživanje, suradnja; SOS telefon za žene žrtve nasilja Krapinsko – zagorske županije, Zagorje; Udruga ZvoniMir.

Edukaciju će facilitirati članica Ženske sobe, Anamaria Drožđan Kranjčec, dipl.iur.. Treneri i trenerice na edukaciji će biti Anamaria Drožđan Kranjčec dipl.iur, dr.sc. Maja Mamula, Senka Sekulić Rebić, psihologinja, Antonija Hojt Ilić, socijalna pedagoginja, članice Ženske sobe, Suzana Kikić, Policijska akademija, Branka Žigante Živković, dipl. iur., sutkinja Visokog prekršajnog suda, Ana Ergović Kuzmanović, voditeljica Ureda za podršku žrtvama i svjedocima na zagrebačkom Županijskom sudu u Zagrebu te Jasna Belamarić, psihologinja.

Kroz tematsku edukaciju bit će obrađene sljedeće teme: pojedinačna procjena potreba žrtava kaznenih djela sukladno nacionalnim i europskim regulativama, Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji, Istanbulska konvencija-što nam donosi, izazovi u implementaciji i predstojeći koraci, zaštita žrtava neprijavljenih kaznenih djela, predrasude u radu sa žrtvama i kako ih prepoznati, komunikacijske vještine kao preduvjet pružanja pomoći i podrške, interakcija i način komuniciranja u okviru državnih službi, način komuniciranja s neugodnim korisnicima/ama te primjeri iz prakse i praktične vježbe.

Dvodnevna tematska edukacija dio je programa „Mreža podrške i suradnje žrtvama i svjedocima kaznenih djela“  kojeg financijski podržava Ministarstvo pravosuđa Republike Hrvatske. Ženska soba – Centar za seksualna prava je nositeljica programa, a partnerske organizacije na projektu su: Udruga za podršku žrtvama i svjedocima; Centar za građanske inicijative Poreč; Centar za podršku i razvoj civilnog društva DELFIN; DEŠA – Dubrovnik; Udruga HERA Križevci – za zaštitu i promicanje ljudskih prava; Informativno pravni centar; Ženska grupa Karlovac KORAK; S.O.S. Virovitica – savjetovanje, osnaživanje, suradnja; SOS telefon za žene žrtve nasilja Krapinsko – zagorske županije, Zagorje; Udruga ZvoniMir.