Projekt “ Building more effective protection: transforming the system for combating violence against women”, Vijesti

Održana dvodnevna edukacija za predstavnike i predstavnice medija, institucija i organizacija civilnog društva o medijskom izvještavanju o nasilju nad ženama i femicidu

Dana 13. i 14. travnja 2019. godine u Donjoj Stubici održana je dvodnevna edukacija za predstavnike i predstavnice medija, institucija i organizacija civilnog društva o medijskom izvještavanju o nasilju nad ženama i femicidu. Edukacija je održana  u sklopu projekta Izgradnja učinkovitije zaštite: promjena sustava za borbu protiv nasilja prema ženama kojeg je nositeljica  Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Republike Hrvatske u partnerstvu sa Ženskom sobom. Pridruženi partneri/ce na projektu su Pravosudna akademija, Policijska akademija Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske i Hrvatsko novinarsko društvo.

Predavačice prvog dana edukacije bile su; Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Republike Hrvatske, Višnja Ljubičić koja je predstavila sami projekt i Medijski kodeks – vodič za profesionalno i senzibilizirano izvještavanje o nasilju prema ženama i femicidu. Koordinatorica Ženske sobe, dr.sc. Maja Mamula održala je predavanje na temu nasilja nad ženama – situacija u Hrvatskoj, učinjeni pozitivni pomaci i predstojeći koraci. Sutkinja Visokog prekršajnog suda RH, Branka Žigante Živković izložila je temu zakonske perspektive nasilja nad ženama i medijskog izvještavanja. Za kraj prvog dana, voditeljica edukacijskih programa u Ženskoj sobi, Antonija Hojt Ilić, sudionicima i sudionicama je prezentirala istraživanje Analize medijskog izvještavanja o slučajevima femicida.

Drugi dan edukacije započeo je prikazivanjem dokumentarnog filma “Žene, mediji, nasilje” koji je nastao u sklopu ovog projekta, te zatim predavanjem koordinatorice Ženske sobe, dr.sc. Maje Mamule o utjecaju medijskog izvještavanja na društvo i žrtve nasilja.

Nakon toga je novinar Saša Leković pobliže sudionicima i sudionicama objasnio ulogu medija kroz primjere iz prakse.

Osnovni cilj edukacije bio je informiranje i senzibilizacija predstavnica i predstavnika medija o navedenoj problematici, upoznavanje i jačanje suradnje s predstavnicama i predstavnicima nadležnih institucija i organizacija civilnog društva, kroz predavanja i predstavljanje Analize medijskog izvještavanja o slučajevima femicida, Analize medijskog izvještavanja u slučajevima nasilja prema ženama, Medijskog kodeksa – vodiča za profesionalno i senzibilizirano izvještavanje o nasilju prema ženama i femicidu i dokumentarnog filma Žene, nasilje i mediji.